spot_img

Víte, jak má vypadat správná péče o obuv?

Kvalitní obuv, obzvláště ta kožená, rozhodně není levnou záležitostí. V zájmu každého uživatele je, aby ho zakoupené boty nosily pokud možno co nejdelší dobu. A toho lze dosáhnout právě správnou péčí.

Péče o obuv zahrnuje nejenom její očistu, nýbrž rovněž také způsob jejich skladování a nazouvání. Vezměme to ale hezky popořádku.

Jak čistit boty?

Způsob čištění bot primárně závisí na jejich materiálu. Zatímco textilní obutí se čistí kartáčem, popřípadě mýdlovou vodou, kožené vyžadují měkký kartáč a krém na boty a obutí syntetické si vystačí s vodou a mýdlem. Praktické jsou univerzální pěny na boty, které je možné aplikovat na většinu materiálů. S nimi vyčistíte obuv textilní, syntetickou i koženou.

Skladování obuvi

Obutí je ale v první řadě třeba správně skladovat. Málokdo třeba tuší, že obuvi nesvědčí přímé sluneční záření. Z tohoto důvodu by se boty měly uchovávat v botníku umístěném ve chladném a temném prostředí. Pozornost věnujte i samotnému botníku. Zatímco ty otevřené jsou vhodné pro každodenní nošení, do těch uzavřených je vhodné skladovat například obuv sezonní. Zřejmě vás nemusíme upozorňovat, že do botníku patří výhradně boty suché a čisté. Mokré a zablácené proto nejprve pečlivě vyčistěte a vysušte, jinak by mohly zplesnivět.

Způsob skladování

Svou roli však hraje i způsob skladování obuvi. Dlouho uskladněnou obuv například vycpěte papírem, který umožní udržet její tvar. Na kožené boty místo papíru můžete použít k tomu určené napínáky. Důležité také je, aby boty, především ty kožené a semišové, měly možnost dýchat, jinak by mohly začít plesnivět. A vyvarujte se skládání bot na sebe, hrozí jejich deformace.

Nazouváte svou obuv správně?

Svou roli však hraje i způsob obouvání a nošení obuvi. Problematické je především její nazouvání. S tím vám vyjma pantoflí a sandálů pomůže lžíce na boty, neboli nazouvák, popřípadě obouvák. Obouvací lžíce může být vyrobena hned z několika materiálů, ať již se jedná o plastový, dřevěný či kovový. Na doma jsou vhodné dlouhé nazouváky, s nimiž se vyvarujete ohýbání, a do kabelky naopak patří lžíce na boty krátká.

- Reklama -udalosti
- Reklama -PR článek

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -magazín

Redakce doporučuje

udalosti