Rekonstruujete dům nebo byt a nevíte, zda si vybrat dřevěnou podlahu nebo parkety? Vysvětlíme vám, jaký je mezi nimi rozdíl, jaké mají výhody i to, jak probíhá samotná pokládka.
Dřevěné podlahy dlouhodobě patří k nejoblíbenějším podlahovým řešením. Hodí se do domů i do bytů a v neposlední řadě také do komerční sféry.
Pokládka dřevěných podlah probíhá několika způsoby:
- Plovoucím – tento způsob pokládky je určen pro vrstvené plovoucí podlahy; podlaha není pevně spojena s podkladem; podklad se nejprve upraví, pak se na něj položí podložka a následně se na ni poskládají lamely opatřené zámkem nebo perodrážkou
- Lepením tlumicím lepidlem – tato metoda se používá zejména tam, kde chtějí klienti omezit kročejový hluk na minimum; používá se speciální rohož
- Celoplošným lepením – jakmile je povrch očištěný a vyrovnaný, aplikuje se za pomocí stěrky lepidlo na dřevěné podlahy a poté se jednotlivé dílky skládají do sebe
Dřevěné podlahy se dají pokládat také na podlahové topení, ale před samotnou pokládkou je samozřejmě lepší se na postupu domluvit s odborníky.
Správná péče o dřevěné podlahy
O dřevěné podlahy je samozřejmě zapotřebí pravidelně pečovat. Procházejí přirozeným procesem stárnutí, ale když jim jednou za čas dopřejte profesionální péči, vydrží vám desítky let.
Na mytí podlah používáme vždy jen doporučované čisticí prostředky a jemnou tkaninu, která podlahu nepoškrábe. Profesionální péče probíhá tak, že se podlaha ošetří kvalitním lakem, voskem nebo impregnací. Po takto ošetřené podlaze se nedoporučuje minimálně 24 hodin chodit. Plné zatížení by mělo proběhnout nejdříve po osmi dnech.
Jak probíhá renovace dřevěných podlah?
U mírných poškození se vždy počítá s přebroušením, aplikací laku, případně také zatmelením prasklin. V případě velkých poškození se používají speciální materiály kvalitních značek a také je samozřejmě dobré domluvit se na vhodném postupu renovace s profesionály.
Velmi populárními jsou také parkety, protože:
- jsou zdravotně nezávadné
- lze si vybrat různou povrchovou úpravu
- dají se položit i na podlahové topení
Které parkety jsou pro vás nejvhodnější?
Pokládka parket probíhá dle toho, zdali si zvolíte dřevěné podlahy masivní nebo vrstvené. Osvědčenou klasikou jsou vlysové dřevěné parkety, které se dají pokládat v různém směru i tvaru montáže. Vrstvená dřevěná podlaha zase představuje vhodnou alternativu k masivní podlaze. Je vyrobena ze směsi ušlechtilých a levnějších dřevin.
- Pokládka dřevěných dvouvrstvých parket se provádí lepením k pevnému a zcela rovnému podkladu.
- Pokládka třívrstvých parket, které se vyrábějí v dekoru prkna, mozaiky nebo například proužků, probíhá plovoucím způsobem nebo lepením.
Vhodná údržba parket
Údržba lakovaných parket by měla být prováděna jen čisticími prostředky k tomuto účelu určenými a také mopem nebo hadrem. Na čištění voskovaných parket by se měly používat přípravky s alespoň 1 % voskovaného oleje.
Opravujeme poškozené parkety
Profesionální péče o parkety probíhá v několika fázích, do kterých patří zejména čištění, broušení, olejování nebo voskování. V případě větších poškození se používá také tmel a tři vrstvy ochranné povrchové úpravy.
Pokud se chystáte pořídit si parkety, nezapomeňte na to, že by se měly umisťovat pouze do místností, kde teplota neklesne pod patnáct stupňů Celsia a nestoupne nad dvacet pět stupňů Celsia. Zároveň by se vlhkost vzduchu měla pohybovat okolo 45 – 62 %.
V rámci renovace parket a dřevěných podlah se také obvykle provádí:
- Broušení slouží ke sjednocení povrchu podlahy
Tato fáze renovace parket a podlah spočívá v přesném zaměření a kontrole vlysů. Pokud je zapotřebí některé vlysy vyměnit, měl by daný odborník nejprve určit, které vlysy se vymění. Jakmile dojde k jejich výměně, následuje broušení parket. Tak se sjednotí jejich výška. Poté následuje zatmelení spár tmelovou směsí. Nakonec se vymění soklové lišty a případně také přechodové profily a prahy.
- Voskování zvyšuje odolnost proti poškození, snižuje opotřebení a podlahy a parkety jsou pak snáze udržovatelné
Voskování dřevěných lakovaných parket probíhá tak, že se polymerová disperze nanese na lakovaný povrch dřeva nebo například korku či laminátových podlah. Tak se docílí kvalitní ochrany.
Voskování dřevěných olejovaných parket probíhá napuštěním dřeva tekutým voskem. Tím se vytvoří jemný film, který chrání dřevo proti vlhkosti.
- Lakování dává podlaze lesklý a zářivý vzhled
Nejprve se provede kontrola podlahy, očistí se, zatmelí se trhliny a jiné nerovnosti, pak se přebrousí a nalakuje hned třemi nátěry.
- Olejování zachovává přírodní vzhled podlahy a taktéž slouží jako ochrana před popraskáním a kroucením
Olejování probíhá za pomoci profesionálního stroje, který zapracuje přírodní olej do podlahy. Ta správná chvíle na olejování podlahy nastává až poté, co je podlaha očištěna, v případě nerovností zatmelena a přebroušena, aby na ní nebyly žádné nerovnosti.
Všechny výše uvedené činnosti byste ale měli nechat na profesionálech, kteří mají s renovací dřevěných podlah a parket bohaté zkušenosti.