spot_img

5 věcí, které musíte vědět o nových hypotékách

Bydlení ve vlastním je snem snad každého z nás. Bohužel ne každý disponuje takovým kapitálem, aby si tento sen mohl splnil. Nabízí se jednoduchá odpověď a to vzít si hypotéku. To, co se dříve zdálo výhodným řešením nám v dnešní době stále více uniká. Podle odborníků navíc čeká trh další zvyšování úrokových sazeb a za půjčení peněz na financování vlastního bydlení tedy zaplatíme více. Jak se vyznat ve změnách a co přinesou nové podmínky pro udělení hypotéky? Změn se ale dočkají i ti, kteří již hypotéku mají – končí vám fixace? Připravte se na bitvu o procenta. Nebude ve finále výhodnější si byt jednoduše pronajmout? Pokud vás zajímá vývoj cen nemovitostí je tento článek právě pro vás.

Přinášíme pět základních věcí, které musíte vědět o nových hypotékách

1) Hypotéky zpřísňují, úrokové sazby se zvyšují

Na začátku listopadu zvýšila Česká národní banka (ČNB) kvůli rostoucí inflaci základní úrokovou sazbu na 2,75 %. Odborníci ale odhadují, že úrokové sazby českých bank překročí hranici 4% to ve finále přinese dražší půjčky na bydlení. Toto se dotkne i stávajících hypoték, kterým končí fixace a jejich majitelé budou s bankou vyjednávat nové podmínky úvěrů. Závěr je takový, že mnoho žadatelů o půjčku na bydlení na tyto podmínky nedosáhne a bude se tak muset přiklonit k pronájmu.

2) Hypotéky, kterým končí fixace. Připravte se na bitvu o procenta

Vyhráno bohužel nemají ani domácnosti, kterým se podařilo získat hypotéku v době výhodných, nízkých sazeb. Pokud vám bude končit fixace, připravte se na to, že banka vám nabídce mnohem horší podmínky. Je tedy na zvážení, jestli nesjednat refinancování úvěru na další období ještě před koncem fixace. Refinancovat hypotéku můžete totiž až 2 roky před termínem. Banka vám podrží aktuální úrokovou sazbu a vy ji budete čerpat až po skončení stávající fixace. V této situaci ale zároveň odborníci nedoporučují sjednávat si dobu fixace delší než 3 roky, případně zvolit variabilní úrokovou sazbu. Pokud chcete zjistit, kolik zaplatíte na splátkách nové hypotéky, využijte například Hypoteční kalkulačka a výpočet splátky – MAXIMA REALITY.

3) Pozor na investice do ,,děravých bytů“ před rekonstrukcí

Pokud kupujete starší panelákový byt je potřeba tuto investici dobře zvážit. Cena bytu sice může být lákavá, ale jeho stav může být v tak špatném stavu, že se stane doslova ,,dírou na peníze“, protože generální rekonstrukce bytu vás může stát statisíce korun s přihlédnutím k tomu, že se zdražuje i cena materiálů, vody a elektrické energie je potřeba takový krok důkladně zvážit.

4) Nájemní bydlení ano, nebo ne?

Zvyšování nároků na hypotéky zákonitě povede k větší poptávce po nájemním bydlení. Přes zvýšenou poptávku však nelze čekat, že by se stáhly ceny nájmů dolů. Mnoho, především mladých lidí, bere tento způsob bydlení jako svobodnější a bez závazků. Navíc v nájmu odpadají povinnosti spojené s údržbou a investicí do nemovitosti. Při hledání dlouhodobého pronájmu je výhodné obrátit se na profesionální realitní kancelář, která se postará třeba o právní servis pro obě strany.

5) Vývoj cen nemovitostí – co čekat

Na co se tedy připravit, pokud uvažujete o koupi vlastní nemovitosti? Kromě zpřísnění podmínek pro udělení hypoték odborníci předpovídají, že se zvýší ceny nemovitostí obecně. Při navýšení úrokových sazeb sice dojde ke snížení zájmu o využití hypoték, ceny nemovitostí ale jen tak klesat nebudou. Zvýšení poplatků za elektřinu, plyn a vodu navíc povede i ke zvýšení nájemného. 

- Reklama -udalosti

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -magazín

Redakce doporučuje

udalosti