spot_img

Co prozrazují příbalové letáky o každém léku

Snad každý z nás někdy užíval nějaký lék, ať už volně prodejný, na předpis nebo třeba jen doplněk stravy. Kdo z nás si ale čte důkladně příbalové letáky a zná například všechny možné vedlejší účinky, které mohou být i hodně nepříjemné? Každý lék a léčivý přípravek má svou příbalovou informaci, ve které se vše dozvíte.

Co se v příbalovém letáku mohu dozvědět?

příbalovém letáku se dozvíte vlastně úplně všechno. Často je opravdu rozsáhlý, ale nenechte se odradit, protože je rozdělen do několika sekcí a z nich si stačí pouze vybrat to nejdůležitější a některé vás nemusí ani zajímat. V podstatě každý příbalový leták je tedy rozdělen následovně:

  • Co je přípravek a k čemu se používá
  • Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek užívat
  • Jak se přípravek užívá
  • Možné nežádoucí účinky
  • Jak přípravek uchovávat
  • Další informace

Už z tohoto rozdělení je zřejmé, že nejvíc zajímavé a rozhodující jsou informace o tom, co vlastně konkrétní přípravek je a k čemu se užívá. Toto je vhodné vědět před tím, než se vůbec rozhodnete pro užívání. Nejméně důležité jsou asi informace o uchovávání, ale mají samozřejmě svůj smysl v případě, že se lék užívá déle. Sekce s dalšími informacemi pak často zahrnuje údaje o léku, které nesouvisí přímo s jeho užíváním a můžete tam například objevit jiné názvy léku podle toho, na jakém trhu se vyskytuje.

Bez ohledu na to, jaký léčivý přípravek, nebo doplněk stravy budete užívat, vždy byste si měli přečíst příbalový leták, nebo alespoň jeho nejdůležitější části, které vás s lékem seznámí. Často je to důležité třeba v těhotenství, které může být důvodem, proč konkrétní lék přestat užívat a nahradit jej třeba nějakým jiným. Číst můžete příbalové letáky online, ale samozřejmostí je vždy také konzultace se svým lékařem nebo lékárníkem.

- Reklama -udalosti
- Reklama -PR článek

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -magazín

Redakce doporučuje

udalosti