spot_img

Jak se projevuje alkoholismus?

Víkendové popíjení je součástí života mnoha lidí – a nejen těch mladších. Alkohol se zkrátka stal součástí každé společenské události. Pokud byste přišli na večírek, kde by se nepodával alkohol, asi byste se divili. Tento přístup k alkoholu ale vede některé jedince k tomu, že ho užívají víc, než je obvyklé. Problémy s alkoholem ale ještě nemusí znamenat alkoholismus. Kdy už se jedná o závislost? Jak se alkoholismus projevuje?

Co je alkoholismus?

Alkohol je nejčastější psychoaktivní látkou. V okamžiku, kdy konzumace alkoholu způsobuje rodinné problémy a potíže v pracovním prostředí, můžeme mluvit o alkoholismu. Jakákoli závislost, nejen na alkoholu je typická také tím, že osoba ztrácí schopnost rozhodovat o sobě. Ztrácí také schopnost logicky myslet. Začíná se stýkat spíše s takovými lidmi, se kterými je mu umožněno konzumovat alkohol.

Základní znaky alkoholismu

Nutkání napít se. To je základem alkoholismu: je velice těžké odolat alkoholu, když ho má závislý na dosah. Dalšími znaky mohou být:

  • Snížená sebekontrola.
  • Zvyšování tolerance na alkohol (závislí ho musí vypít víc a víc, aby se opili).
  • Zanedbávání jiných zájmů, práce, rodiny (pijí dál, i přes negativní důsledky).
  • Pití jako lék na úzkosti a deprese.
  • Snaha o únik z reality.

Manipulátor

Alkoholik velice často manipuluje s ostatními lidmi, zejména s těmi, kteří nepijí. Snaží se od nich získat svou dávku alkoholu, nebo si půjčit peníze. Neváhají své známé žádat také o alibi. Taktéž se snaží, aby jejich pití vypadalo tak, že pije ne proto, že musí, ale proto, že chce. Je pro něj důležité, aby ostatní neviděli, že má nějaký problém. Vyhledává také společnost, která ho ujišťuje, že žádný problém nemá.

Výpadky paměti

Právě výpadky paměti jsou velice časté u alkoholika. Pokud vám nedokáže říci, co včera dělal a dělá mu to problémy i několik dnů po sobě, může jít o velmi závažný problém. Dalšími varovnými signály jsou excesy v podnapilém stavu: nevhodné chování, řízení po vlivem atd.

- Reklama -udalosti
- Reklama -PR článek

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -magazín

Redakce doporučuje

udalosti