spot_img

Je profesionální si říci o vyšší plat?

 

Možná se už dlouhou dobu odhodláváte navštívit svého nadřízeného a žádat po něm zvýšení svého platu. Odkládáte to stále na později, přemítáte, jestli si to vůbec zasloužíte. Možná i přemýšlíte, zda je vůbec profesionální si o vyšší plat říct. Rozhodně ano! Je jen potřeba si ohlídat pár věcí, se kterými jistě žádost o vyšší plat zvládnete s grácií i Vy!

Žádost jako prokázání schopností

Někteří nadřízení dokonce počítají s tím, že si jejich zaměstnanci o zvýšení platu dříve či později řeknou. A pokud si o přidání řekněte ve vhodný čas, je šance, že v očích svého zaměstnavatele ještě stoupnete. Ukážete mu tím totiž, že jste spolehliví, sebevědomí a připraveni přiložit ruku k dílu a že máte vůli se dále rozvíjet. Dáte tím svému nadřízenému najevo, že počítáte se svou prací ve firmě i do budoucnosti a že jste odhodlaní postoupit dále, se všemi výhodami i zvýšenou odpovědností výše postavené pozice. Pokud tedy máte důvod, proč si o zvýšení platu říct a máte připravené argumenty, kterými to u svého nadřízeného podložíte, jen běžte do toho! Pamatujte si, že musíte svého nadřízeného přesvědčit o tom, že si zvýšení platu zasloužíte. Jen s argumentem, že to potřebujete, si nevystačíte.

Připravte se dopředu

Než přednesete svou žádost, udělejte si trochu času na to se na to dobře připravit. Zkuste si najít, jaký je běžný plat na vaší pozici, kolik dostávají lidé mimo vaši firmu. Můžete se zkusit poptat svých známých, zkontaktovat náboráře a zjistit od něj, zda váš plat odpovídá ostatním zaměstnancům s obdobnými zkušenostmi, schopnostmi a náplní práce jako máte vy. Nebo možná narazíte na inzerát se zveřejněným platovým ohodnocením pracovní pozice, která odpovídá té vaší. Ujasněte ti také, o kolik byste svůj plat chtěli zvýšit – nejlépe ve formě procentuálního poměru, případně konkrétní cifry. Nejčastěji se přidání platu pohybuje přibližně mezi 3 a 6 %, možná máte dostatečné argumenty i pro vyšší zvýšení platu, ale 3-6 % je nejjistější a přiměřená suma.

TIP: Pokud nejste se svou současnou prací spokojení, proč ji nezměnit? Největší nabídku pracovních míst nabízí hitprace.cz.

- Reklama -udalosti
- Reklama -PR článek

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -magazín

Redakce doporučuje

udalosti