spot_img

Nové byty jako nedostatkové zboží: S trochou štěstí najdete nový domov u FINEPu

Ceny nemovitostí v Praze dlouhodobě rostou. Z vlastního bydlení se tak rok od roku stává stále hůře dostupnější artikl a lidé s průměrným platem musí čelit tvrdé realitě – spousta z nich si může o koupi bytu nechat jen zdát. Jaké jsou příčiny kritického nedostatku bytových a proč se zajímat o nabídku jednoho z nejvýznamnějších českých developerů, společnost FINEP?

Klíčové příčiny bytové krize

Jedním z hlavních důvodů růstu cen bytů a jejich nedostatku je výrazné podražení pozemků, stavebního materiálu i práce. Kupní síla sice průběžně roste, ale rostou i mzdy lidí, kteří se nějakým způsobem angažují ve výstavbě, což se logicky projeví v koncové ceně. Česká republika se navíc nemůže chlubit krátkou dobou potřebnou k vyřízení stavebního povolení. Ve skutečnosti se nachází až na 150. příčce ze 190 sledovaných zemí. Zájemce o výstavbu se proto musí smířit s tím, že celkové náklady stoupají úměrně s časem, který si proces realizace vyžádá.

Praha není nafukovací, nicméně v Územní plán developerům neumožňuje stavět ani v lokalitách, které jsou pro výstavbu nových bytů jako stvořené. Možnosti investorů jsou již po mnoho let značně omezené a staví se mnohem méně, než si poptávka po bydlení žádá.

Nelze přehlížet ani příliv lidí, pro které je Praha Mekkou atraktivních pracovních příležitostí. Vyšší mzdy, možnost kariérního růstu a další benefity jsou obrovským lákadlem nejen pro mladší ročníky. A všichni ti lidé někde potřebují bydlet. Tempo výstavby je bohužel velmi pomalé.

Pomyslný olej do kotle přilévají také majitelé nemovitostí, kteří nové byty v Praze využívají ke krátkodobému pronájmu (např. přes Airbnb). Poskytují zázemí turistům a z celkového počtu pražských bytů ukrajují nezanedbatelných 2,5 % (podle odhadů jde o cca 14 – 15 tisíc bytů). Fenomén krátkodobých pronájmů sice zastínila pandemie, ale v budoucích letech se segment takto využívaných byt opět stabilizuje.

Nových bytů je málo, co nabízí FINEP?

V Praze se ročně postaví kolem 5 tisíc nových bytů a téměř všechny se velmi rychle prodají. Mezi nejaktivnější developery patří ryze česká společnost FINEP, která má na kontě spoustu úspěšných projektů a k dnešnímu dni téměř 14 tisíc nových bytových jednotek. V roce 2010 získala prestižní ocenění Developer roku a v roce 2016 cenu Best of Realty za budovu Komerční banky.

Developer FINEP se v oblasti výstavby moderních bytových domů pohybuje přes 20 let a vždy pečlivě vybírá lokality, které vyhovují z hlediska občanské vybavenosti, kulturního vyžití či dostatečného množství zeleně. Příslib prvotřídní kvality potvrzuje nadstandardní tříletou zárukou.

Nabídka nových bytů je omezená a vážní zájemci by neměli příliš dlouho otálet. Najdete v ní cenově dostupné bydlení, byty střední kategorie i luxusní apartmány pro nejnáročnější klientelu. Obvykle nechybí ani atraktivní komerční prostory v Praze, které nabízí zajímavou příležitost k podnikání každému, kdo chce v metropoli rozjet vlastní byznys.

Aktuální nabídka zahrnuje nové byty v Praze 7 v Rezidenci Pergamenka, v Praze 5 ve Stodůlkách v rezidenci Britská čtvrť a v Kaskádách Barrandov na Barrandově, v Praze 9 na Vysočanech v Harfa Parku, v Praze 6 v Rezidenci u Šárky a v Praze 8 v Karlíně v rezidenci U Sluncové. Všechny bytové jednotky charakterizuje důraz na kvalitní vybavení v souladu s nejnovějšími trendy, inteligentní řešení dispozic a důraz na dostatek přirozeného světla.

Pro klienty, kteří z určitých důvodů nemohou čerpat hypotéku, má FINEP alternativu v podobě družstevního bydlení. Pořízení družstevního bytu je možné za 25 % ceny, zbylou část klienti hradí z nájmu. Nedílnou součástí komplexních služeb je i finanční poradenství.

Aktuální nabídku bytů najdete na stránkách finep.cz.

- Reklama -udalosti
- Reklama -PR článek

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -magazín

Redakce doporučuje

udalosti