spot_img

Kdy vám hrozí výpověď na hodinu a co vám ještě projde?

Pokud v práci sekáte jeden průšvih za druhým, můžete letět prakticky z hodiny na hodinu. V takovém případě se nejedná o výpověď jako takovou, ale o okamžité zrušení pracovního poměru. Za co vás zaměstnavatel může vyhodit na hodinu a co vám ještě projde?

Může vás zaměstnavatel vyhodit hned?

Čistě teoreticky ne. Pokud se vám třeba podařilo něco zvorat, nebo jste se dopustili nějakého průšvihu a jde o ojedinělou situaci, pak by vás zaměstnavatel neměl vyhodit hned. Nejdříve by mělo přijít varování a vy byste měli dostat šanci se polepšit a případný průšvih napravit. Nutno ale dodat, že to nemusí platit pokaždé a nelze se na to úplně spoléhat.

Varování přijít nemusí

Pokud dojde k okamžitému zrušení pracovního poměru, nemůžete očekávat odstupné, ale ani podporu v nezaměstnanosti. Varování od zaměstnavatele přitom přijít nemusí. Podle zákoníku práce existují tři stupně porušení pracovních povinností – zvlášť hrubé, závažné a méně závažné. Ačkoli už přesně neupřesňuje, co kam patří, okamžité zrušení pracovního poměru je extrémní řešení a i ve vážných případech se zaměstnavatel většinou přikloní ke klasické výpovědi. V takovém případě firma nemá povinnost svého zaměstnance informovat.

Nespoléhejte na to, že za malý průšvih přijde pouze pokárání

Rozhodně se nelze spoléhat na to, že když uděláte malý průšvih, ze strany vašeho zaměstnavatele přijde pouze varovné pokárání. Uděláte-li výjimečně malí průšvih, zaměstnavatel nad vaším jednáním varovně vztyčí prst a upozorní, že takhle tedy ne. Pokud ale budete dělat malé průšvihy opakovaně, může to být důvodem pro výpověď. Zaměstnavatel raději volná místa nabídne spolehlivému zaměstnanci, nežli někomu, kdo opakovaně pokouší jeho trpělivost.

Co když dostanete výpověď na hodinu?

Pokud nastane situace, kdy se zaměstnavatel rozhodne udělit vám výpověď na hodinu, můžete se proti jeho rozhodnutí bránit. Nesouhlasíte-li s výpovědí na hodinu, musíte zaměstnavateli oznámit, že trváte na tom, aby vás nadále zaměstnával. Pokud i přesto bude trvat na výpovědi, budete se muset domáhat svých práv žalobou u soudu.

Pokud se vám do takových tahanic nechce, nezbývá nežli sklopit uši, podívat se na volné nabídky práce a štěstí zkusit někde jinde. Ne každému se totiž chce domácích práce každou cenu.

- Reklama -udalosti

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -magazín

Redakce doporučuje

udalosti