spot_img

Marihuana

Marihuana je jednou z lehkých drog a v dnešní době patří mezi nejvíce užívané drogy. Je rozšířena po celém světě. Název se používá pro označení vysušených květů, semen a listí konopí. Slangově se jí říká též tráva, gandža, hulení, skéro, aj. Tato droga je halucinogen – může způsobit stavy, které připomínají psychózu.

Marihuana
Marihuana

Její účinky

Nejvíce používaný způsob užívání směsi sušených listů a květů je kouření v podobě ručně balených cigaret – jointů nebo dýmky. Může se konzumovat v jídle. Nejčastější je placka podobající se bramboráku, sušenky či muffiny. Může se z ní uvařit čaj. Někteří konzumenti po prvním užití popisují ospalost, sucho v ústech nebo euforii. Mezi obvyklé účinky vyvolané marihuanou patří například změněné vnímání času či prostoru, zaostření smyslů, pocit štěstí a veselost.

Legalizace Marihuany

O tomto tématu se v naší zemi hovoří dosti dlouho. Vzniklo kvůli němu i poměrně velké množství sporů. Zastánci ji přirovnávají k cigaretám, odpůrci vidí mnoho cest ke startu drogové závislosti. Ale pravda je někde uprostřed obou stran. Je vědecky dokázáno, že marihuana může u mnoha nemocí působit. Tato droga může pomoci lidem trpící atopickým ekzémem, šedým zákalem či Parkinsonovou chorobou.

Podle připravované novely by marihuana mohla být legálně užívána jako léčba při chronických bolestech, křečích u roztroušené sklerózy, rakoviny a dokonce i AIDS. Podle odborníků by se nejednalo o kousky sušené rostliny – ale léčivo by se podávalo ve formě kapek či tablet.

Pokud by legalizace dopadla, neměla by jít ve prospěch pěstitelů, které rostliny pěstují pro svou vlastní potřebu.

Marihuana dnes

Po celém světe kouří marihuanu zhruba 140 miliónů lidí. V minulosti byl obsah THC kolem
1 – 3 procent, v dnešní době je daleko silnější. Některé odrůdy vyšlechtěné jako „skunk“ obsahují mnohdy až 15 procent THC (psychoaktivní látka obsažená v konopí). V tomto případě už nehovoříme o léčbě. Dlouhodobé užívání konopí bohaté na THC může přispět k ustrašenosti, zmatenosti, u mužů může snížit počet spermií a u žen způsobuje pomalý vývoj plodu. Zvyšuje riziko rakoviny plic, úst a hrtanu.

 

 

 

Pampeliška

- Reklama -udalosti
- Reklama -PR článek

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -magazín

Redakce doporučuje

udalosti