spot_img

Pozor na půjčky, které jsou velmi snadno dostupné

Nebankovní půjčky se zdají být snadným a většinou i bezpečným řešením přechodných finančních potíží. V některých případech tomu tak skutečně může být, nicméně je nezbytné rozlišovat férové poskytovatele úvěrů od těch neférových. Jedním z kritérií, dle nichž lze rozpoznat potenciálně nebezpečnou půjčku, je příliš vysoká schvalovatelnost žádostí.

Současná nabídka nebankovních úvěrů je velice rozmanitá. Půjčku může získat člověk nezaměstnaný, zadlužený a dokonce i v exekuci. Existují také způsoby, jak získat půjčky bez vlastního účtu. Stačí podat online žádost a když je žadatel bez vlastního účtu, tak si může peníze jednoduše převzít v hotovosti. Lidé v nouzi by však měli vědět, že ne vždy je snadná dostupnost půjčky výhodou.

Kompletní informace a užitečná doporučení týkající se nebankovních půjček přináší web https://www.navigatoruveru.cz/, který se zaměřuje na nejrůznější finanční témata.

Čím snazší dostupnost, tím vyšší poplatky

Mezi nejdostupnější půjčky, které mohou být vyplaceny jak v hotovosti, tak na účet, patří půjčky na směnku. Jedná se o půjčku od soukromých osob, jimž jde pouze o to, aby mohly dlužníka obrat o co nejvíce peněz na úrocích. Nabídka půjček na směnku sice zahrnuje i „prověřené“ půjčky od soukromé osoby, jde však o nelegální a velmi nebezpečný druh úvěru.

Dalším zástupcem velmi drahých úvěrů je tzv. SMS půjčka ihned úplně každému. Jedná se o půjčku, o kterou mohou stávající klienti příslušné společnosti žádat pomocí SMS zprávy. Příjem žadatele a jeho případné další dluhy se kontrolují jen při první žádosti, a tak je celý proces poskytnutí peněz velmi rychlý a jednoduchý. Nevýhodou je vysoká RPSN, kvůli níž se půjčka značně prodraží.

Půjčky, na které dosáhnou i zadlužení nebo nezaměstnaní

Půjčky pro lidi bez účtu, půjčky na směnku a SMS půjčky pro každého jsou záležitostí nebankovních institucí. Ne všechny takové půjčky jsou automaticky nebezpečné, mnohdy jsou však poskytovány osobám již zadluženým. To pak vede k dalšímu zadlužování a zásadnímu zhoršení finanční situace.

Kromě půjček pro zadlužené, které jsou často nabízeny pod označením půjčky bez kontroly registrů, existují také tzv. půjčky bez doložení příjmu. Jedná se o úvěry, jejichž poskytovatelé nepožadují doklad o příjmu žadatele. Půjčit si tak v některých případech může například i rodič na rodičovské, důchodce, nezaměstnaný nebo člověk s velmi nízkým příjmem.

Problémy se splácením půjčky na sebe pak zpravidla nenechají dlouho čekat. Brzy nato začnou naskakovat úroky z prodlení, kvůli kterým se splácení ještě více ztíží.

RPSN jako spolehlivý ukazatel výhodnosti půjčky

Všechny výše zmíněné nebankovní půjčky mají něco společného, a sice vysokou RPSN (roční procentní sazbu nákladů). Ta je zároveň jediným spolehlivým ukazatelem toho, jak moc je půjčka výhodná.

Platí zde jednoduchá rovnice – čím vyšší RPSN, tím dražší půjčka. A mnohdy platí také to, že čím dostupnější půjčka je, tím vyšší je RPSN. Při vybírání toho nejvýhodnější úvěru je spíše než úrokovou sazbu nutné posuzovat právě roční procentní sazbu nákladů, která v sobě zahrnuje jak úroky, tak veškeré další poplatky spojené s půjčkou.

- Reklama -udalosti
- Reklama -PR článek

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -magazín

Redakce doporučuje

udalosti