spot_img

Topte levně a úsporně. Topte peletami

Zatímco si užíváte poslední letní dny a ve vzduchu již cítíte přicházející podzim, možná přemýšlíte nad tím, že k němu neodmyslitelně patří zahájení topné sezóny. Pokud chcete začít topit levněji i ekologičtěji, vsaďte na pelety. Ušetří vám nejen peníze, ale i spoustu času. Jaké jsou hlavní výhody pelet a co to vlastně pelety jsou?

Co jsou to pelety?

Že jste už o peletách slyšeli, ale nevíte, jak vypadají, a k čemu vlastně slouží? Pelety jsou malé válečky o průměru 6-8 mm a délce kolem 40 mm. Zatímco výrobní proces peletování je světu znám už přes 100 let, vytápění pomoci pelet se představilo asi před 30 lety ve Spojených státech. Od 90. let se razantně rozšiřuje i v Evropě, nejvíce pak v Rakousku. Příčinou toho, že se pelety těší stále větší oblibě, je nepopíratelně i to, že ceny jiných topných paliv stále rostou. Peletky jsou vyrobené z dřevních zbytků slisovaných za vysokých teplot. Obvykle jde o hobliny, piliny a prach vznikající při dřevovýrobě. V kvalitních peletách nenajdete žádná chemická pojidla. Pelety jsou tak vhodnou ekologickou variantou, pokud se právě rozhodujete, čím budete nadcházející sezónu topit, a chcete vaší volbou ušetřit nejen peníze, ale i životní prostředí. Pelety navíc vynikají i nízkým obsahem popela, čímž je obsluha peletového kotle komfortnější a snadnější. 

Jak s peletami ušetřit?

Jelikož jsou pelety ekologickým palivem vyráběným z čistého dřeva, zbyde z nich jen 1 % popele. Od klasického dřeva si liší také tím, že jsou až o 30 % výhřevnější a teplo produkují až třikrát déle. Významnou úsporu můžeme hledat ale i v tom, že kotel na pelety dnes díky nabízeným dotacím není tak náročný na pořízení, jelikož až 85 % nákladů pokryje právě dotace. Pelety se stávají populárním palivem i pro jistotu, kterou svým uživatelům dávají. Pokud se rozhodnete topit peletami, můžete si totiž být jisti, že budete mít po celou sezónu (i po ty následující) dostatek paliva. Kvalitní kotel na pelety vám navíc bez dalších investic vydrží i 15 let. Ovládání, výkon i čistota kotle vám navíc ušetří spoustu času, který můžete věnovat jiným věcem, než je zatápění v kotli. Díky tomu, že s peletami budete topit produktem obnovitelného zdroje, má jeho spalování výrazně nižší dopad na životní prostředí. Výhody topení peletami jsou opravdu nečetné – díky peletám totiž neušetříte jen peníze, ale také čas a právě naši planetu. Změnu můžete udělat už teď, kdy podzim klepe na dveře.

Proč topit peletami?

Kromě výše zmíněných výhod, které bezesporu pelety nabízejí, existují další důvody, proč zvolit právě je jako topné palivo pro váš dům či firmu. Kromě toho, že jsou pelety nejlevnějším palivem a jejich cena je stabilní, je i manipulace s nimi snadná a pohodlná. Podobně je na tom jejich uskladnění. Pokud nemáte možnost je uskladnit přímo v kotelně, což je nejideálnější varianta, je možné je skladovat v pytlích v garáži nebo venku přikryté plachtou. Musíte si být ale jisti, že se přímo do pelet nedostane voda. Peletám ale nevadí vzdušná vlhkost ani slunce. Sluneční svit sice ovlivní barvu pelet, ale ne jejich kvalitu a funkci.

- Reklama -udalosti
- Reklama -PR článek

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -magazín

Redakce doporučuje

udalosti